שינה איכותית חשובה להתפתחות התינוק | דוורון מוצרי תינוקות

שינה איכותית חשובה מאוד לגדילה והתפתחות תינוקות, למרות שלמרבה האירוניה, רוב התינוקות מתעוררים המון, ופעוטות נלחמים בצורך שלהם ללכת לישון. לעיתים שלב ההרדמה עשוי להיות מאוד מאתגר בשנות החיים הראשונות, לכן כדאי להקפיד על שגרת שינה קבועה ולוודא שהתינוקות יקבלו את כל שעות השינה הנחוצות להם, כמומלץ. אם שאלתם את עצמכם למה זה שווה את ההתעקשות, ואגב נדרשת התעקשות, הנה כמה סיבות לחשיבות של שינה טובה.

גדילה

אחד היתרונות של שינה איכותית הוא שהיא פשוט חיונית לגדילה. לא סתם אומרים לנו שילדים גדלים במהלך השינה, ובמיוחד כאשר מדובר בשינה עמוקה, יש לכך סיבה. במהלך השינה מופרשים רוב הורמוני הגדילה, לכן ללא מספיק שינה, תהיה האטה בצמיחה. האטה בצמיחה אינה רק באה לידי ביטוי בצמיחה לגובה, אלא גם בהתפתחות של מערכות חשובות כמו הלב והריאות. לכן כדי שההתפתחות תהיה חיובית, מכל המובנים, לשנת לילה טובה ועמוקה יש חשיבות.

קשב וריכוז

למרות שילדים פחות חזקים ביכולות הקשב שלהם באופן כללי, ילדים שישנים פחות יהיו הרבה פחות ממוקדים ויכולות הקשב והריכוז שלהם יפגעו. כתוצאה מחוסר שינה ילדים יכולים לגלות יותר אימפולסיביות, דעתם תוסח יותר בקלות, הם יהיו יותר היפראקטיביים וחסר מנוחה, יהיו יותר עצבניים, וישלטו פחות טוב על הדחפים שלהם.

בריאות

ילדים צריכים לישון טוב גם כדי להישאר בריאים. שינה טובה משפיעה על כלל המערכות, היא עוזרת לשמור על המערכת החיסונית חזקה והיא גם יכולה לסייע לשמור על משקל הגוף. יש מחקרים רבים שמקשרים בין שינה לא איכותית לבין השמנה אצל ילדים. מלבד הורמונים שמשתחררים לגוף בעת השינה ויוצרים איזון במערכות השונות, ילדים ערניים הם הרבה יותר נמרצים ופעילים, לעומת ילדים עייפים והם גם יינטו פחות לחלות.

יכולות קוגניטיביות

בזמן הערות תינוקות לומדים המון, הם אמורים להיות עסוקים בחקירת העולם, בהבנת המקום שלהם במרחב ובהיכרות עם האופן שבו הגוף שלהם עובד. את כל מה שלמדו הם מעבדים במהלך השינה, המוח יוצר קשרים על המידע שנאגר במסלולים העצביים, כמו גם זיכרונות חדשים. תתפלאו, גם אצל תינוקות קטנים המוח מאוד פעיל, וחוקרים טוענים שילדים שישנים היטב מצליחים לשמור על כל המידע שרכשו, לאורך זמן, לעומת כאלו שלא ישנים.

לא פחות חשוב – מצב רוח

גם אנחנו כמבוגרים, הופכים ליותר עצבניים אחרי לילה לבן, או לאחר שלא ישנו טוב בלילה הקודם. אותו הדבר אצל תינוקות, אם הם לא ישנים טוב הם יהיו הרבה יותר עצבניים והרבה פחות נוחים. תינוקות שישנים טוב בלילה הרבה יותר נינוחים, הרבה יותר פנויים לשחק, יוצרים קשר יותר טוב עם הדמויות המטפלות שלהם והרבה יותר נעימים לעצמם ולסביבה שלהם.

פיתוח הרגלי שינה להמשך החיים

יתרון נוסף שטמון בשינה איכותית הוא העובדה שככל שתקפידו על הנושא כך התינוקות הקטנים ילמדו לתעדף הרגלי שינה טובים לכל אורך חייהם. כדי ששגרת השינה תהיה אופטימלית עשו מעט שיעורי בית והבינו כמה זמן שינה התינוקות הקטנים באמת צריכים, כדי לספק להם בדיוק את זה. בנוסף, הגדירו שגרת שינה עוד שהתינוקות קטנים ואם ישנם אתגרים מסוגים, שימו לב ממה הם נגרמים כדי לטפל בהם.

איך לשפר את השינה של תינוקות קטנים ולוודא שהיא איכותית?

כדי שהשינה תהיה כמה שיותר טובה, איכותית ורציפה, עליכם לספק לתינוקות את כל התנאים הנדרשים. חשוב לדעת שתינוקות יכולים להירדם כאשר יש רעש סביבם והם מסגלים יכולת לסנן את הרעשים, לכן כדי לחשוף לרעש ולרחשי הבית בעת ההרדמה ובמשך השינה.

אחד הדברים היותר חשובים הוא מיטת התינוק. על מיטת התינוק להיות איכותית ונוחה, יש לוודא שהמזרן מותאם לתינוק ועומד בכל התקנים הנדרשים ושהסדינים יהיו כמה שיותר נקיים, רכים ונעימים. בנוסף חשוב לוודא שהטמפרטורה בחדר תהיה תואמת לעונה, בחורף רצוי לוודא שהחדר יהיו חמים ונעים ובקיץ שיהיה קריר ומאוורר. לפעמים גם תאורה יכולה להפריע לשנת לילה טובה, לכן התקינו בחדר אור קטן. קחו בחשבון שכאשר מדובר בתינוק צריך לשים לב שהבגדים תואמים לו ולא לוחצים או צמודים מדי, שלא קר או חם לו, שהטיטול שלו לא מלא ושהוא שבע, כך שיוכל להירדם בקלות יותר.

לסיכום שינה איכותית חשובה מאוד להתפתחות תינוקות והרבה תלוי בנו ההורים. ככל שנבין את החשיבות ונשקיע בתנאים המתאימים, כך שנת הלילה תהיה עמוקה וטובה יותר, וכל היתרונות שלה יבואו לידי ביטוי.

טוען...