משחקי תינוקות לחיבור בין האמא לרך הנולד | דוורון מוצרי תינוקות

משחק ויצירת אינטראקציה עם התינוק זהו כלי חשוב ומרכזי ללמידה והתפתחות של תינוקכם ותורם להתפתחות רגשית-חברתית בריאה של התינוק. באמצעות משחק ניתן לחזק את החיבור בין האם לרך הנולד. המשחק עוזר לתינוק לבנות אמון, להרגיש ביטחון, שמחה, לדעת שהוא אהוב, לפתח מיומנות חברתית, תקשורתית, גופנית ושפתית ועוד.

סוגים שונים של משחקים

ישנם סוגים שונים של משחקים וככל שילדכם יגדל צורת המשחק שלו תשתנה: הוא יהפוך ליצירתי יותר ויתנסה ביותר צעצועים ורעיונות, כך שגם זמן המשחק שלו יגדל בהתאם. ילדים עוברים שלבים שונים באופן שבו הם משחקים, בתחילה הם משחקים לבד, לאחר מכן לצד ילדים אחרים ולבסוף הם ישחקו באופן אינטראקטיבי עם ילדים אחרים.

משחקים עם תינוקות

בחודשים הראשונים  ההורה הוא הצעצוע הטוב יותר עבור התינוק. התקשורת בשלב זה מבוססת בעיקר על מגע, דיבור, שירה ותגובה. רק להתבונן בפנים שלכם כאשר אתם מדברים אליהם, שרים, מחייכים או מספרים סיפור זו חוויה בפני עצמה. עם זאת אולי תרצו לשלב גם משחקי התפתחות ייעודיים לתינוקות או את הרעיונות הבאים לפעילות משותפת ומהנה. בשלב מאוחר יותר התינוק מתחיל להגיב לגירויים מהסביבה והוא כבר מצליח להתמקד בחפץ הנמצא מולו.

פעילויות מפתחות שמיעה וראייה

להשמעת מוסיקה יש תפקיד חשוב בהתפתחות. מעבר לשירה שלכם אפשר להשמיע לתינוקות מוסיקה באמצעות תיבות נגינה למיניהן, או מובייל לתינוקות. ישנן תיבות נגינה שגם כוללות מקרן ואפקטים של אור ומציעות פעילות מקסימה ומיוחדת לפני השינה. משחקים מסוג אלו גם יכולים ליצור אווירה קסומה בחדר השינה, להרגיע את התינוק הקטן בזמן שהוא בוכה ולגרום לו לעקוב אחר התמונות שמוקרנות לתקרת החדר.

פעילויות תחושתיות

תינוקות קטנים מאוד אוהבים לשחק ב"קוקו", ומשחק זה נהדר להתפתחות הרגשית והחברתית שלהם. אפשר להעשיר את המשחק על ידי שימוש בדגדוגים עדינים או לחשוף את התינוקות לחפצים בעלי מרקמים שונים כמו נוצות, בדים מיוחדים, חפצים מעט מחוספסים ועוד. מוצר כמו כרית התפתחות עם צעצועים יכול גם כן להעשיר את ההתנסות. כרית התפתחות עוזרת לחזק את שרירי הצוואר והכתפיים של התינוק וכוללת מראה, נשכנים, רעשנים וספרונים שיעניינו את התינוק מאוד ויפתחו את חוש המישוש שלו.

פעילויות מעודדות תנועה

בתחילה, תינוקות קטנים שוכבים ללא הרבה תנועה, אולם עם הזמן ובאמצעות הגירוי המתאים הם יתחילו להניע את איברי הגוף השונים. אחת הדרכים לעודד אותם לשלוח יד או רגל היא על ידי המשחק המתאים. כאן אוניברסיטה לתינוק נכנסת לפעולה, כמו גם משחקים שמיועדים לסלקל או לעגלה. התנועה של הבובות השונות שזזות להן מעל התינוק כשהוא במנח שכיבה מעודדת אותו להושיט יד, לגעת ולתפוס.

כאשר התינוקות הקטנים גדלים אפשר להשתמש בצעצועים כדי לעודד אותם לזחול, להתיישב, לעמוד ואפילו ללכת. גלגלת פעילות מוזיקלית, כדורי משחק מוזיקליים, שולחן פעילות, הליכונים לתינוק דומיהם יתאימו למטרה זו.

זמן בטן

זמן על הבטן מאוד חשוב להתפתחות התינוק, שכן הוא עוזר לו לפתח כוח ושליטה בשרירים. בנוסף זמן זה מאפשר לו לראות ולחוות את החיים מנקודת מבט אחרת. כדי לעודד אותו לבלות יותר זמן על הבטן אפשר להשתמש בצעצועים כמו למשל משטח פעילות מעניין ואינטראקטיבי, אליו ניתן להוסיף משחקים מעודדי זחילה כמו משחקים בעלי קפיץ.

כאשר התינוק לומד לשבת לבד ולזחול הקצב בו הוא לומד את הסביבה תופס תאוצה. בשלב הזה חשוב לעידוד זחילה לעבר המשחק ופיתוח המושג קביעות העצם בשילוב משחקים כגון: קוביות בגדלים ובצבעים שונים, בובות רכות, חיות פרווה, ספרים מבד ומפלסטיק רך, משחקי התפתחות במרקמים שונים.

ישנם המון משחקי התפתחות שמיועדים לתינוקות ויתרונם בכך שהם מעוצבים במיוחד כדי להתאים לשלב ההתפתחות הספציפי. עם זאת אפשר גם לחשוף את התינוק הקטן לחפצים "מהעולם האמיתי" תחת השגחה שלכם והקפדה שהחפץ אותו אתם מציעים בטיחותי. בקבוקים ריקים, כדורים, סירים קטנים, כוסות פלסטיק קטנות, מכלי חלב ישנים ועוד יכולים להתגלות כמאוד מעניינים ולפתח את דמיונם של התינוקות בעתיד.

לסיכום: יש דרכים רבות להעשיר את עולמם של תינוקות קטנים וליהנות מזמן איכות משותף. חשוב לזכור שמשחק עם התינוק שלנו חשוב ותורם כבר מהשבועות הראשונים לחייו, ועל המשחק להיות מותאם לכל שלב ההתפתחותי האינדיבידואלי של התינוק. ככל שתקדישו לכך יותר זמן כך התינוק יחוש יותר ביטחון להתנסות ולחקור את העולם.

טוען...