מוות בעריסה - דרכים להימנע ולשמור על תינוקך | דוורון מוצרי תינוקות

תסמונת מוות בעריסה היא אחד הפחדים הגדולים ביותר של הורים לתינוקות קטנים. תסמונת זו גורמת למוות פתאומי של תינוקות קטנים מתחת לגיל שנה ללא כל אזהרה, סימן, התראה מוקדמת או אף סיבה ברורה. למרות שאין דרך שיכולה למנוע במאת האחוזים מקרים של מוות בעריסה, כן ישנן דרכים אשר בעזרתן תוכלו למזער את הסיכון הקיים ולהפוך את שנת הלילה של התינוקות לכמה שיותר בטוחה.

הנחת התינוק על הגב

הסיכון למוות בעריסה גובר בכל פעם שהתינוק ישן על הגב או על הבטן. תנוחות אלו מסכנות את התינוק. ההמלצה של משרד הבריאות להשכבה על הגב היא עבור כל התינוקות, כולל פגים ותינוקות שנולדו במועד. השכבה לישון  על הגב מפחיתה את סיכון היתר של פגים למוות בעריסה. לכן בכל פעם שאתם משכיבים את תינוקכם לישון, בין אם לתנומה קלה ובין אם לשנת לילה ממושכת, הניחו אותו על גבו. גם אם אינכם נמצאים, ומישהו אחר מטפל בתינוק השאירו הנחיות ברורות להניח אותו לישון על גבו, תנוחה זו תפחית את הסיכון משמעותית. ברגע שהתינוק לומד להתהפך בכוחות עצמו זה בסדר שיבחר את תנוחת השינה הנוחה לו.

מזרן קשיח ללא צעצועים רכים

כדי למנוע חנק או מוות בעריסה הניחו את תינוקכם לישון על מזרן קשיח שמיועד למיטת תינוק או לעריסה ועומד בכל התקנים הנדרשים. כמו כן, וודאו שבמיטה יש רק סדין, אל תשימו לתינוק שמיכות, כריות, צעצועים רכים, כל אלו יכולים להגדיל את הסיכון ולסכן את התינוק. גם על מיטת התינוק עצמה להיות כמה שיותר בטיחותית, תקנית ומעוצבת לשמור על בטיחותם של תינוקות רכים.

הקפידו שהתינוק יישן במיטה משלו

מחקרים מראים שכשהתינוק ישן עם הוריו באותו החדר, הסיכון למוות בעריסה קטן יותר. יחד עם זאת כן מסוכן להניח את התינוק לישון במיטת ההורים או במיטה יחד עם אחד האחים. אם הכנסתם את התינוק למיטה לפינוק או להנקה, הקפידו להחזיר אותו לאחר מכן למיטה שלו או לעריסה. לעולם אל תביאו את התינוק למיטה כשאתם עייפים או תחת השפעת תרופות כלשהן.

היתרון של שימוש במוצצים

לא כל המומחים יודעים להסביר מדוע זה קורה, אך הנתונים מצביעים על כך ששימוש במוצצים עשוי לעזור במניעת מוות בעריסה. אם בחרתם בהנקה, חכו לפחות חודש עד שתתחילו להשתמש במוצץ, כדי שההנקה תתבסס. בחודש הראשון, המוצץ עשוי לבלבל את התינוק ולגרום לו להעדיף את פטמת המוצץ על פטמת האם.

שמרו על התינוק מפני התחממות יתר

חימום יתר מגדיל את הסיכון למוות בעריסה. לכן הלבישו את תינוקכם בבגדים קלים ונוחים לשינה ושמרו על טמפרטורת החדר נוחה ונעימה. אם אתם דואגים שלתינוק שלכם לא יהיה חם מספיק, הלבישו אותו בפיג'מה מיוחדת לתינוקות שמכסה את הזרועות, הרגליים וכפות הרגליים. לחלופין תוכלו להשכיב אותו בשק שינה המיועד לתינוקות קטנים.

אינטרקומים ומוניטורים לתינוק

שימוש באינטרקום או מוניטור לתינוקות מאפשר לכם לשמור על התינוק גם כאשר אינכם נמצאים יחד באותו החדר. ישנם סוגים שונים של מוניטורים החל בכאלו שמעבירים קול בלבד ועד אחרים שמציגים גם תמונת וידאו. ישנם אף דגמים שמסונכרנים עם המחשב הביתי, כך שתוכלו לבדוק מה שלום התינוק מכל חדר בבית. מוניטורים אומנם יכולים לאתר דפוסי נשימה של התינוק אך יש לציין שהם אינם משמשים כאמצעי הגנה למניעת מוות בעריסה.

אורח חיים בריא ללא עישון

מחקרים מעידים על כך שתינוקות החיים בסביבת הורים מעשנים נמצאים בסיכון גדול יותר למוות בעריסה. אם אינכם מסוגלים להפסיק עם ההרגל, שימו לב שאינכם מעשנים בסביבת התינוק ואל תסכימו גם לאחרים לעשן בסביבתו. תקופת ההריון מספקת הזדמנות טובה להפסיק לעשן, במיוחד כשהנתונים מצביעים על כך שהסיכון למוות בעריסה אצל תינוקות לאימהות שעישנו בהריון גדול פי שלוש בהשוואה לתינוקות שנולדו לאימהות לא מעשנות.

גורמים גופניים

גורמים סביבתיים בהחלט מגדילים את הסיכון, עם זאת מוות בעריסה יכול להיגרם גם מגורמים גופניים ופיזיולוגיים כמו למשל ליקויים במוח. חלק מהתינוקות נולדים עם בעיות שמגדילות את הסיכון למוות בעריסה, לרבות בעיה נוירולוגית הנוגעת לחלקים במוח שלא הבשילו מספיק כדי לעבוד כראוי. גם תינוקות עם משקל לידה נמוך נמצאים בסיכון, שכן לידה מוקדמת מגדילה את הסיכון שמוחו של התינוק לא התפתח מספיק ולכן אינו שולט היטב בתפקודי הגוף השונים.

אומנם אין דרך מובטחת למנוע מוות בעריסה אך אתם כן יכולים להפוך את שנת התינוק לבטוחה יותר. בעזרת שמירה על ההמלצות הבריאותיות, ניהול אורח חיים בריא ובחירה נכונה של מוצרים וריהוט לתינוק אפשר להקטין את הסיכון ולהיות מעט יותר שקטים.

טוען...