כיצד תורמת אוניברסיטה להתפתחות התינוק? | דוורון מוצרי תינוקות

מחקרים מעידים על כך שההשקעה בתהליך ההתפתחות של תינוקות מגיל לידה ועד חמש היא בסיס לחברה משגשגת ובת קיימא. לכן אם אתם חולמים שילדיכם ילך לאוניברסיטה כשיגדל וילמד לתואר, כדאי לכם להשקיע בקניית אוניברסיטה בגיל ינקות. השימוש באוניברסיטה תורם לתהליכי התפתחות שונים, מחזק למידה חושית חווייתית, עוזר לסגל כישורי חיים, לפתח יכולות מוטוריות, לרכוש מיומנויות שפה והיריעה עוד רחבה.

מהי אוניברסיטה?

בשוק קיימים כמה סוגי אוניברסיטה. אוניברסיטה המתאימה מגיל לידה ואילך, הכוללת משטח פעילות רך, לאוניברסיטה מחוברות קשתות הניתן לחבר אליהן צעצועים שונים, בגדלים, במרקם, בפונקציות ועוד. משטח פעילות אם כרית התפתחות, המשלב לעיתים צעצועים גם כן. סוג אחר של אוניברסיטה לתינוק, המתאים גם הוא מגיל לידה, הוא מתקן סטטי ועצמאי ללא משטח פעילות. פעילות אוניברסיטה מחזקת את הסקרנות הטבעית של התינוק והיא תסייע לו לגלות דברים, לחקור את העולם והסביבה, לשכב וכיוצא בכך. סוג נוסף של מתקן אוניברסיטה המתאים מגיל 3 חודשים ואילך הוא מתקן אינטראקטיבי, עם כמה מצבי פעילות, הגדל עם ילדך והופך מאוניברסיטה להליכון ושולחן פעילות (משתנה לפי הדגמים) ומספק לתינוק הנאה וגירויים רבים החשובים להתפתחות.

כל הסיבות לבחור באוניברסיטה

תתפלאו לגלות כי יש סיבות רבות לכך שהאוניברסיטה תורמת להתפתחות התינוק. התינוק אינו סתם שוכב באוניברסיטה כשאתם מנצלים את הזמן הפנוי, אלא שהוא נמצא בתהליך למידה בלתי פוסק ורוכש כמה מיומנויות לחיים. ממש כמו אוניברסיטה אמיתית בה מרוכזים עולמות תוכן שונים, כך צעצוע האוניברסיטה משלב בתוכו כמה וכמה עולמות חווייתיים ועוזר לתינוק הקטן ללמוד, להתפתח, להתחזק, "להחכים" ועוד.

כישורים מוטוריים

בחודשי החיים הראשונים תינוקות קטנים מגיבים בעיקר למגע ולתמונות שחור לבן. כידוע לאוניברסיטה ישנו משטח פעילות מחובר ובו מגוון צעצועים שניתן לגעת בהם, לחוש אותם, להכניס לפה ועוד. צעצועים אלו יכולים להוביל לתעסוקה של כמה דקות טובות ולהכין אותו לקראת פעילות ידנית המפתחת מיומנויות מוטוריות וקשר עין יד. מגוון הצבעים והצורות מסייעים להתפתחות חוש הראייה ומפתחים את התפיסה החזותית של התינוק, והאלמנטים המוסיקליים מחזקים את חוש השמיעה.

יכולות קוגניטיביות

התנסות היא אחת הדרכים הטובות והיעילות ביותר ללמוד. בשלבי המשחק השונים התינוקות לומדים להזיז את ידיהם כדי לגעת בחפצים באופן רצוני, הם מתחילים לחוות מרקמים על ידי הכנסת צעצועים לפה ועוד. לסוגים רבים של אוניברסיטה יש גם אפקטים מוסיקליים שרק מעצימים את השימוש ויכולים ללמד את התינוק ליצור את הקשר בין הנפת היד והמגע בצעצוע לבין הצליל שמושמע. בדרך זו התינוק מפתח את יכולותיו הקוגניטיביות, כמו גם את הקואורדינציה.

עידוד זחילה

מומלץ שלא לחשוף את התינוקות לגירויי יתר, אלא למספר קטן של גירויים בכל פעם. הגירויים הקיימים באוניברסיטה מעודדים את התינוק הקטן לשלוח יד, לדחוף את הגוף כדי להגיע למשחק ואם הזמן גם להתהפך. בהתחלה ההתהפכות היא אינה רצונית אך עם הזמן ותוך כדי הניסיון והמשחק התינוק לומד לשלוט בתנועותיו טוב יותר. כמו כן משטח הפעילות הפתוח מעודד את התינוקות הקטנים לזחול בהמשך.

סוגים שונים של אוניברסיטה

ישנם סוגים שונים של משחקים לילדים וביניהם גם סוגים שונים של אוניברסיטה. כדי לבחור את הסוג שמתאים לכם, מוטב כי תעשו מעט שיעורי בית ותחקרו את האפשרויות הקיימות והמתאימות לצרכים של ילדכם.

  • מתקן עם לוח פעילות אינטראקטיבי –  מתאים מגיל 3 חודשים. זהו מתקן עומד עם לוח פעילות אינטראקטיבי שגדל עם הילד והופך מאוניברסיטה לשולחן פעילות והליכון (משתנה לפי הדגמים). הוא יכול להיות בחירה נהדרת אם אתם מעדיפים פונקציונליות. המתקן אינו מגיע עם מזרן פעילות, כך שתצטרכו מזרן כזה בנפרד. מתקן הפעילות מתכוונן וכולל דמויות ושלל פעילויות מהנות בהתאם לסוג המתקן.
  • משטח פעילות – מתאים מגיל לידה. אפשרות נוספת היא לרכוש משטח פעילות עם שתי קשתות או קשת אחת שניתן לחבר אליו ישירות. ישנם מותגים שונים שמציעים את הדגמים הנ"ל ולכן כדאי לבחור בדגם שמוצא בעיניכם מטעם המותג המועדף עליכם. משטח מסוג זה כולל בובות לתלייה, מראה, לעיתים ישנם אלמנטים מוסיקליים לתלייה או על המשטח עצמו ועוד שלל אפשרויות.
  • משטח פעילות עם כרית התפתחות – מתאים מגיל לידה. דגם נוסף של משטח פעילות הוא סוג שמגיע גם עם כרית התפתחות שניתן לחבר למשטח. מלבד הציורים והמשחקים כרית הפעילות מעודדת את התינוק להחזיק טוב יותר את חגורת הכתפיים שלו ולהתרומם כך שמציעה יתרונות התפתחותיים רבים. בנוסף את הדגם הזה אפשר גם לסגור ולהרים משני הצדדים עבור תינוקות קטנים.

בחירת אוניברסיטה לתינוק זו משימה שיש להקדיש לה זמן ומחשבה. מומלץ להתייעץ עם צוות החנות כדי להגיע לבחירה כמה שיותר חכמה וטובה.