תהליך הגמילה | דוורון מוצרי תינוקות

תהליך הגמילה

תהליך הגמילה מתחיל מהרגע שתינוקך מקבל מזון ממקור אחר מלבד שדייך: תחליף חלב או מזונות מוצקים כגון: דגנים, ירקות, פירות, בשרים ומאוחר יותר גם גבינות, דגים וביצים. תינוקות שניזונים ממגוון מזונות (בגיל המתקרב לשנה), יכולים לעבור ישירות מהשד אל הכוס, אך תינוקות צעירים יותר זקוקים לרוב להחלפת השד בבקבוק.

תהליך הגמילה

החלב – המזון המושלם עבור תינוק בחצי השנה הראשונה לחייו:

מחקרים מראים כי מומלץ להניק את הפעוט בחלב אם עד גיל 6 חודשים. אך ממספר סיבות, בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית באחוז הנשים שמסוגלות להניק לאורך כל תקופה זו. נשים שחוזרות לעבודתן לאחר חופשת הלידה אינן מספיקות להניק את תינוקן במשך היום ונאלצות למצוא תחליפים לחלב אם. במידה והתינוק נחשף למזון שהוא איננו חלב ב4 החודשים הראשונים לחייו מתחיל שלב הגמילה. הרופאים ממליצים לחשוף את התינוק למזונות אחרים אפילו  אם האם מסוגלת להניק את תינוקה בחצי שנה הראשונה לחייו. למרות שחלב האם נחשב מזון נהדר ובריא עבור התינוק, הוא בכל זאת זקוק למרכיבים נוספים במזונו על מנת להתפתח מהר יותר.
ככל שהילד גדל הוא זקוק ליותר מרכיבי מזון והוא גם צריך לצרוך יותר מזון. חלב האם אינו מכיל את כל הוויטמינים אלמנטים להם זקוק התינוק:
מינרלים ומלחים (אבץ וברזל), ויטמינים (בעיקר ויטמין C), סיבים תזונתיים, חומצות שומן רב בלתי רוויי (אומגה 3).
את כל הרכיבים המצוינים לעיל  התינוק יכול לקבל ממזונות אחרים ולכן הוא זקוק לגמילה.

מה היא גמילה?

תהליך הגמילה מתחיל מהרגע שתינוקך מקבל מזון ממקור אחר מלבד שדייך: תחליף חלב או מזונות מוצקים כגון: דגנים, ירקות, פירות, בשרים ומאוחר יותר גם גבינות, דגים וביצים. תינוקות שניזונים ממגוון מזונות (בגיל המתקרב לשנה), יכולים לעבור ישירות מהשד אל הכוס, אך תינוקות צעירים יותר זקוקים לרוב להחלפת השד בבקבוק (בתוספת חלב-אם או תחליפי חלב, בהתאם לבחירתך).
הגמילה מיניקה איננה יכולה להתרחש ברגע אחד, היא חייבת להיות הדרגתית. מומלץ מאוד להתחיל בגמילה על ידי החסרת מועדים במהלך היום או על ידי גמילת יניקה בשעות הלילה. לאחר מכן, יש להמשיך בהפחתת היניקות באופן הדרגתי בכדי לאפשר לתינוק להסתגל מבחינה גופנית ונפשית להפסקה וגם לאפשר לשדיים לצמצם את ייצור החלב. במקרים בהם, למרות הכול, נוצר גודש בשדיים, מומלץ להוציא מעט חלב לא על ידי שאיבה אלא באמצעות הידיים.
שלב הגמילה הינו שלב פונדמנטלי בחיי התינוק, שבו הוא עובר ממצב של שימוש אינטנסיבי בשרירי הפה על מנת לינוק את חלב האם, למצב שבו המזון מוכנס לתוך פיו והוא צריך ללמוד כיצד להשתמש בגרונו על מנת לבלוע את מזונו. כמו כן מערכת העיכול של התינוק ושאר האיברים הפנימיים צריכים להתרגל למזון חדש.
הגמילה היא חלק חשוב בהתפתחות הפסיכולוגית של התינוק מכיוון שהיא מהווה עבורו את צעדו ראשון לעצמאות. תמיכה רגשית, ניחומים, חיבוקים וגם שיחה מרגיעה הם חלק חשוב בתהליך גמילה נכון. התמיכה הרגשית בתינוק מסייעת לו להירגע ולהתרגל בהדרגה למצבו החדש.

מתי כדאי להתחיל את תהליך הגמילה?

ארגון הבריאות העולמי ממליץ להתחיל את תהליך הגמילה כבר בגיל 4 חודשים ולא יאוחר מ 6 חודשים.
להתחיל גמילה בגיל מוקדם מדי, כלומר לפני גיל 4 חודשים, הינה טעות גדולה! גם אם לאם יש מעט חלב, כדאי מאוד להמשיך , מכיוון שבחלב האם יש מרכיבים שחסרים במטרנה. כמו כן, עד גיל 4 חודשים גוף התינוק מתקשה לעכל כל מה מזון שהוא איננו חלב האם.
כמו כן, זוהי טעות לדחות את הגמילה מכיוון שאחרי גיל 6 חודשים גוף התינוק זקוק למרכיבים ואלמנטים נוספים מלבד אלה המצויים בחלב האם. התינוק זקוק ליותר קלוריות, סיבים תזונתיים וויטמינים מסוגים שונים. התינוק הגדל והמתפתח זקוק למזון עשיר ומגוון על מנת להגיע למשקל הגוף והגובה המתאימים האופטימאליים לגילו.
את הזמן המתאים לגמילה ניתן לקבוע על פי מצבו הבריאותי והפיזיולוגי של התינוק ולפי הסביבה שבה הוא גדל ומתפתח. לכן טרם תחילת הגמילה יש להתייעץ עם מומחה. בכל אופן, ניתן להתחיל את תהליך הגמילה, אך ורק אם מצבו הבריאותי מאפשר זאת.
אם את יודעת שתחזרי לעבודה, או מעוניינת בשיתוף בן הזוג (או אנשים אחרים) בהאכלה, כדאי להתחיל להציע חלב שאוב בבקבוק כבר בגיל ארבעה עד שישה שבועות. אפשר להציע חלב שאוב פעם ביום, שיוגש לתינוק על ידי אדם אחר, וכך הוא יתרגל להאכלה מבקבוק. במצב זה, גם כאשר את חוזרת לעבודה, תינוקך "יכיר" את הבקבוק, ויוכל להמשיך לקבל חלב שאוב או תחליף חלב.

כיצד מתחילים בגמילה מלאה?

את הגמילה המלאה ניתן להתחיל בהחסרת הארוחות הפחות חשובות לתינוק או אפילו להתחיל בגמילת לילה. יש להמעיט באופן הדרגתי את ההנקות, להוריד הנקה אחת בכל ארבעה עד שבעה ימים, וזאת על מנת לאפשר לגוף להתרגל לדרישה היורדת בחלב. בתוך כמה ימים, את תייצרי פחות חלב ואז תוכלי, באותה המתכונת, לדלג על עוד הנקה.