יתרונות ההנקה והחלב | דוורון מוצרי תינוקות

יתרונות ההנקה והחלב

להנקה ישנם יתרונות רבים עבור האישה והתינוק כאחד

יתרונות ההנקה והחלב

להנקה ישנם יתרונות רבים:

במהלך ההנקה, גוף האם מייצר את הורמון הפרולקטין, שמלבד היותו אחראי לייצור החלב, מפחית את פעילות שאר ההורמונים האחראיים על לחץ הדם ושינויים במצב הרוח.
ההנקה מעוררת את האינסטינקט האימהי לגונן על ילדה ולהרגיעו וכך היא מסייעת ליצור חיבור חזק  ואהבה עזה בינה לבין תינוקה. אחוז הנשים שסובלות מדיכאון אחרי לידה הוא נמוך בהרבה בקרב נשים מניקות מכיוון שנשים מניקות בדרך כלל מרגישות כי יש להן תפקיד חשוב בהתפתחות הילד.
החיבור המידי עם התינוק (בדקות הראשונות אחרי הלידה) מעודד היווצרות של הורמון נוסף בשם אוקסיטוצין. הורמון זה מאיץ את תהליך התכווצות הרחם ועוזר לרחם לחזור לגודלה המקורי מהר יותר. כך ההורמון מונע את איבוד הדם שיכול להיגרם מיד לאחר הלידה.
הנקה לעיתים קרובות, והפיכתה למקור המזון העיקרי של התינוק מעכבת את חזרתו של המחזור ומאפשרת לגוף האם לחדש את מאגרי הברזל שלה בדם ובכך מונעת אנמיה.
הפיכת ההנקה למקור המזון העיקרי של התינוק מורידה משמעותית את רמת הפוריות וכך מפחיתה משמעותית את הסיכוי להיכנס להריון. ובכל זאת יש להשתמש באמצעי מניעה, בעיקר לקראת סוף ההנקה מכיוון שהמחזור עשוי להתחיל בהפתעה.
ההנקה צורכת המון אנרגיה ושומן וחילוף החומרים של האם הוא מהיר משמעותית לאורך כל תקופת ההנקה. לכן במהלך ההנקה קל מאוד להוריד את המשקל שהתווסף במשך תקופת ההיריון.
הנקה מורידה משמעותית את הסיכוי לחלות בסרטן השחלות או השד. מחקרים שנערכו לפני מספר שנים על 150,000 נשים הראו כי הנקה מורידה ב65% את הסיכוי לחלות בסוגי הסרטן המצוינים לעיל.
למרות שההנקה מפחיתה משמעותית את אחוז הסידן בעצמות, במהלך תקופת הגמילה אחוז הסידן מתחיל לעלותי משמעותית באופן קבוע ויציב. כמו כן, קטן הסיכון לאבד סידן בתקופת המנופאוזה בקרב נשים שהניקו.

החלב – המזון המושלם עבור תינוק בחצי השנה הראשונה לחייו:

מחקרים מראים כי מומלץ להניק את הפעוט בחלב אם עד גיל 6 חודשים. אך ממספר סיבות, בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית באחוז הנשים שמסוגלות להניק לאורך כל תקופה זו. נשים שחוזרות לעבודתן לאחר חופשת הלידה אינן מספיקות להניק את תינוקן במשך היום ונאלצות למצוא תחליפים לחלב אם. במידה והתינוק נחשף למזון שהוא איננו חלב ב4 החודשים הראשונים לחייו מתחיל שלב הגמילה. הרופאים ממליצים לחשוף את התינוק למזונות אחרים אפילו  אם האם מסוגלת להניק את תינוקה בחצי שנה הראשונה לחייו. למרות שחלב האם נחשב מזון נהדר ובריא עבור התינוק, הוא בכל זאת זקוק למרכיבים נוספים במזונו על מנת להתפתח מהר יותר.
ככל שהילד גדל הוא זקוק ליותר מרכיבי מזון והוא גם צריך לצרוך יותר מזון. חלב האם אינו מכיל את כל הוויטמינים אלמנטים להם זקוק התינוק:
מינרלים ומלחים (אבץ וברזל), ויטמינים (בעיקר ויטמין C), סיבים תזונתיים, חומצות שומן רב בלתי רוויי (אומגה 3).
את כל הרכיבים המצוינים לעיל  התינוק יכול לקבל ממזונות אחרים ולכן הוא זקוק לגמילה.