חום התינוק: מהו וכיצד ניתן למדוד אותו | דוורון מוצרי תינוקות

חום התינוק: מהו וכיצד ניתן למדוד אותו

חשיבות שמירת ובדיקת חום הגוף של תינוקך.

חום התינוק: מהו וכיצד ניתן למדוד אותו

החום הוא עליית טמפרטורת הגוף מעל הנורמה המקובלת, שנעה בין 36.5-37.5 מעלות צלזיוס. חום הגוף משתנה מאדם לאדם. חום הגוף של האדם הוא בדרך כלל נמוך יותר בשעות הבוקר ועולה לקראת שעות הצהריים. חום הגוף יכול לעלות גם בסיטואציות מסוימות כגון מאמץ פיזי, פעילות פיזית וכד'. החום הוא הדרך שבה המערכת החיסונית מתמודדת עם זיהומים הנגרמים על ידי חדירת גורמים זרים לגוף (חיידקים, בקטריות ווירוסים), או כל גורם זר אחר שתוקף את גוף. עליית החום הינה פעולה טבעית של הגוף שמאפשרת לאדם להחלים מהר יותר, לכן לא תמיד בריא ואפקטיבי לנסות להוריד את החום ברגע שהוא עולה. במידה והחום גבוה מדי. עליית חום הגוף היא אחד הסימנים המובהקים של תהליך מחלה שמתרחש בגוף החולה. ככל שגיל התינוק רך יותר, ההתייחסות להופעת חום היא מחמירה יותר.

הסימנים לעליית החום של תינוקך:

החום בקרב תינוקות עולה בהדרגה אך מגיע לטמפרטורות מאוד גבוהות. לעיתים החום עולה באופן פתאומי, וגורם לתינוק אי-נוחות רבה.
החום עלול לגרום לרעד חזק בשרירים, דבר הגורם לעליית עוד יותר משמעותית של חום הגוף.
ישנם ילדים שמתחילים לפרכס עקב רגישותם להיפרטרמיה. הפרכוס עלול להפחיד מאוד את ההורים אך יש לזכור שתופעה זו איננה מהווה סיכון לחיי התינוק ואין לה שום השפעה על התפקוד של הילד בהמשך חייו.
ככל שהתינוק צעיר יותר, סימני מחלות יבואו לביטוי רק באופן חלקי הן בסיפור המחלה והן בבדיקה הגופנית. הממצאים בבדיקה הגופנית יהיו לעתים דלים גם בנוכחות מחלה משמעותית או חמורה, לא יכוונו לסיבה העומדת ברקע של המחלה ולא יתנו כיוון לטיפול הנדרש. לעתים ההתייחסות למחלת חום בגיל היילוד מתאימה למצב המוגדר כמחלת חום ממקור לא ידוע (Fever of Unknown Origin) . במצב זה, כשמו כן הוא, לא נמצא מקור או סיבה לחום לא בסיפור המחלה וגם לא בבדיקה הגופנית.

כיצד למדוד את חום הגוף של התינוק:

לידיעתכם חום הגוף יכול לעלות או לרדת באופן טבעי כתוצאה מאכילת או שתיית מוצרי מזון חמים או קרים, פעילות מאומצת, מקלחת קרה או חמה, מהמצאות בסביבה קרה או חמה ובכי שנמשך זמן רב. במקרים אלו מדדי החום אינם מהימנים. את חום הגוף ניתן למדוד במספר דרכים:
באמצעות מכשירים מיוחדים כגון טרמומטרים דיגיטאליים או אינפרא אדומים. ניתן למדוד את החום בשלושה אופנים שונים: אוראלי (הכנסת הטרמומטר לפה), באופן רקטאלי (הכנסת הטרמומטר לפי הטבעת), או הצמדת הטרמומטר לבית השחי.
ישנם גם טרמומטרים מזכוכית שמכילים נוזל כספית, אך לא מומלץ להשתמש בהם מכיוון שהם אינם מדויקים ועלולים להישבר, לפצוע ואף להרעיל את התינוק.

כיצד להוריד את חום הגוף:

הטיפול בתופעת החום כשלעצמה מחויבת המציאות כאשר רמת החום עוברת את ה-38.5 מעלות. ניתן להשתמש באקמול אשר ניתן ארבע-חמש מנות ביום או בנורופן/אדוויל או דומיהם שניתנים אחת לשמונה שעות. ניתן לשלב בין אקמולי לבין נורופן, כאשר לפי הצורך ניתן כל תרופה לסירוגין כל ארבע שעות. אם החום מטפס לערכים גבוהים מאוד, בטרם חלף הזמן שניתן לתת את אחת התרופות, אפשר להשרות את החולה באמבטיית מים פושרים למשך 20 דקות עד חצי שעה.